Dokumentowanie prawa do stawki 0% dla WDT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 6 maja 2024
Pytanie: Spółka sprzedaje produkty do kraju UE - WDT, warunki dostawy FCA. Firma transportowa na zlecenie nabywcy odbiera produkty z magazynu sprzedającego w PL. Na potwierdzenie odbioru produktów spółka otrzymuje podpisany przez odbierającego dokument CMR z datą przyjęcia. Jakich dokumentów spółka powinna jeszcze wymagać, aby móc wykazać sprzedaż WDT ze stawką 0%?

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów są opodatkowane stawką 0%, jeżeli spełnione są warunki określone przepisami art. 42 ustawy o VAT.

Z przepisów tych wynika, że warunkiem stosowania stawki 0% jest udokumentowanie faktu, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju (zob. art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

W zakresie tym od 1 stycznia 2020 r. istnieją dwie grupy przepisów, tj. przepisy zawarte w art. 42 ustawy o VAT oraz przepisy art. 45a rozporządzenia 282/2011, przy czym podatnikom przysługuje w tym zakresie prawo do wyboru przepisów, które stosują (co pośrednio wynika również z wydanego w tej sprawie komunikatu ministerstwa finansów z 31 grudnia 2019 r.). Na użytek dalszej części odpowiedzi zakładam, że stosujecie Państwo przepisy zawarte w art. 42 ustawy o VAT.

W przypadku stosowania tych przepisów warunkiem opodatkowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów stawką 0% jest, między innymi, posiadanie przez podatnika w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

O tym, jakie są to dokumenty, decyduje sposób dokonania oraz przedmiot wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie dokumenty są konieczne, aby opodatkować WDT 0% stawką VAT.

Polecamy też:

Błąd na fakturze dotyczącej WDT – jak poprawić

Wykazanie faktury dokumentującej WDT pomyłkowo wystawionej ze stawką 8%

WDT czy transakcja trójstronna – sprawdź rozliczenie

Pozostało jeszcze 54% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz